Często otrzymujemy pytanie co z internetem? Jaki internet używamy za granicą? Czy prowadzenie bloga z zagranicy jest trudne? Jaki internet za granicą jest najlepszy? etc. etc. Postanowiliśmy zatem zebrać naszą wiedzę i podzielić się nią z Wami.
1. MODEM WiFi – najszczęśniejszej używamy modemu WiFi zakupionego jeszcze w Polsce. Jest to Huawei B593 LTE 4G Wireless Router. Kosztował ok 200zł na Allegro. Można podłączyć go do sieci 12V na zapalniczkę samochodową lub normalnie do gniazdka 223V. Modem ma gniazdo gdzie można włożyć kartę SIM od dowolnego operatora. Jest to normalny duży rozmiar karty sim. Dodatkowo można do niego podpiąć antenę wzmacniającą sygnał, ale takiej nie mamy i nie używamy. Są dostępne mniejsze rozmiary modemów – ważne by był to modem 4G LTE. Tylko ten gwarantuje nam szybki internet!
2. INTERNET NA KARTĘ – do modemu kupujemy w każdym kraju (gdzie jest taka możliwość) kartę SIM od lokalnego operatora. Najlepsze oferty zawsze wyszukujemy pod adresem http://prepaid-data-sim-card.wikia.com. Na tej stronie znajdziecie ofertę WSZYSTKICH operatorów w Europie. Strona jest aktualizowana na bieżąco. Dowiecie się z niej gdzie jest najlepszy internet, gdzie kupić kartę, jak doładować, jak uruchomić pakiet danych etc. Strona jest po angielsku.
By Wam zaoszczędzić czas chciałem Wam rozpisać oferty z jakich my korzystaliśmy, ale widzę, że większość się zmieniła w międzyczasie, dlatego by nikogo nie wprowadzać w błąd wypiszę poniżej tylko nazwy operatorów z jakich my korzystaliśmy. Po aktualne oferty odsyłam Was na strony operatorów lub na http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/
Operatorzy których polecamy:
Chorwacja: Bon Bon
Bośnia i Hercegowina: BH Telecom (w tym kraju nie ma 4G LTE)
Litwa: Telia Extra
Łotwa: Tele2
Estonia: Tele2
Finlandia: DNA
Hiszpania: Simyo
Portugalia: Nos
3. WiFi W MIEJSCACH PUBLICZNYCH – kolejnym sprawdzonym sposobem są kawiarnie, restauracje, centra handlowe, stacje benzynowe etc. Ogólnie miejsca gdzie możecie skorzystać za darmo z WiFi. Jak znajdujemy takie miejsca? Jest do tego specjalna aplikacja, o której powiedział nam Tomasz, jeden z Patronów PodróżoVania. Nazywa się WiFi Map. Jest bezpłatna. Znajdziecie na niej mapę z punktami dostępu do WiFi. Co ciekawe strona tworzona jest przez użytkowników. Każdy może dodać nowe miejsce i od razu podać hasło dostępu czy prędkość robiąc speedcheck. Dzięki temu szukając szybkiego internetu możemy sprawdzić jaka jest prędkość pobrania i wysyłania, zanim udamy się w to miejsce.
A co z Internetem w McDonald, KFC i podobnych – niestety te sieci restauracji, które słynęły z bezpłatnego internetu wycwaniły się i już nie oferują tak dobrego połączenia. Najczęściej dostęp jest limitowany godzinowo, bardzo powolny, a żeby się połączyć trzeba zalogować się przez ich stronę. Odradzamy wizytę w tego typu miejsc bo to zwyczajnie szkoda czasu.
4. HOTELE BIZNESOWE – o tym nie powiedziałem we vlogu, ale nie można pominąć hoteli które świadczą super szybki internet całkowicie bezpłatnie. W lobby hotelowym (który jest częścią publiczną i każdy może tam wejść) najczęściej mamy możliwość skorzystania z dobrego i bezpłatnego internetu. Prędkość jest powalająca czasami! Wystarczy ładnie się ubrać (tak by się nie rzucać w oczy) i z laptopem wejść dumnie do hotelu, zająć miejsce przy stoliku i podłączyć się do sieci. Jeśli ta zabezpieczona jest hasłem wystarczy udać się na recepcję, zapytać jakie jest hasło do WiFi i proszę bardzo! Gdyby na recepcji pytali czy jesteśmy gośćmi to mówimy prawdę , że nie ale mamy ważne spotkanie na Skype i potrzebujemy internetu, albo wymyślamy jakąś bajeczkę. Ludzie na recepcji są zawsze bardzo mili i zgadzają się bez problemu. Nie bójcie się 🙂
5. ANTENA WIFI – kolejnym rozwiązaniem, którego nie używaliśmy jest antena wzmacniająca sygnał WiFi. Podłącza się ją do laptopa wzmacnia sygnał i możemy złapać internet na kempingu, stacjach benzynowych czy koło jakiejś restauracji (bez konieczności wybierania się do środka). Niestety nie wiem czy to w praktyce działa. Nie mieliśmy okazji tego przetestować. Kamil z Kiki Świat testował i z tego co widzieliśmy we vlogu http://youtu.be/dGLp4ry_5Rc i nie był zadowolony.
6. ZNAJOMI – tak samo jak z praniem i braniem prysznica odwiedziny u znajomych są doskonałym sposobem by załadować materiał, ściągnąć film czy zwyczajnie podłączyć się do sieci.
7. INTERNET W TELEFONIE – nasze telefony nadal są na kartach z UK bo mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają więcej roamingu danych do wykorzystania niż Polacy. Dlatego zostawiliśmy abonamenty w UK w sieci 3 (Three) i płacimy ok 80zł miesięcznie za nielimitowane połączenia i 18 GB danych w roamingu. W ofertach Polskich operatorów roaming jest limitowany do ok. 2 GB.
Jest na to sposób – jeśli ktoś z Was ma znajomych w UK to niech załatwi z nimi i kupi za ich pośrednictwem kartę. Nie musi to być abonament. W ofertach na kartę też można znaleźc dobre rozwiązania i ceny. Jednym z dobrych deali jest wzięcie abonamentu w Virgin – ta sieć dla klientów, którzy mają u nich minimum dwie usługi oferuje NIELIMITOWANY internet w roamingu. Jeśli zatem ktoś z Waszych znajomych ma telewizję, internet alob telefon namówcie go żeby wziął jeszcze jedną kartę sim z abonamentem 20 funtów i Wam wysłał. Wy będziecie płacić za rachunek korzystając jednoczesnie z internetu w całej UE bez opłat ani limitów. [To nie jest reklama Virgin]
8. PRZYDATNE APLIKACJE – zainstalujcie sobie koniecznie WiFI Map i SpeedCheck. Pierszą już opisałem wyżej, a drugą opisała Kasia w osobnym poście o przydatnych aplikacjach w podróży. Możecie go przeczytać tutaj. SpeedCheck sprawdzi prędkość internetu zanim zamówicie kaweczkę i rozsiądziecie się w kawiarni. Czasami warto wejść poprosić o menu i hasło do wifi, zanim kelner wróci szybko sprawdzicie czy warto się tam zatrzymywać. Jeśli prędkość jest poniżej 2 Mbps to nie warto zostawać jeśli planujecie wrzucać lub pobierać wideo.
9. NORD VPN – chroni łącze internetowe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii bezpieczeństwa, zapewniających silne i niezawodne szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy urządzeniem użytkownika a serwerem VPN.
Odbierz zniżkę 70% i jeden miesiąc za free! Kliknij w link http://nordvpn.org/vanie lub podaj kod rabatowy VANIE podczas rejestracji.
To są nasze sprawdzone metody by połączyć się ze światem, załadowac odcinek vloga, ściągnąć film na Netflixa czy zwyczajnie zmarnować trochę czasu na Facebooka 😉 Jeśli macie jakieś lepsze sposoby to podzielcie się w komentarzu.
Kapitalny artykuł.
Zawsze czegoś nowego człowiek u was się dowie.
Powodzenia w dalszej podróży 🙂
P.S. Będę się czepiał ale taka literówka mnie razi: “8. PRZYTATNE APLIKACJE”
Dzięki za komentarz, błąd poprawiony!
Bardzo ciekawy wpis. Oglądam Wasz knał na YT. Pozdraiwam i kibicuję waszej wytrwałości.
A very interesting post. I watch your channel on YT. Greetings for you and support your perseverance.
Dziękujemy, że jesteś z nami! Cieszymy się, że wpis się spodobał.:) pozdraviamy!
Czy jak wrucicie do Polski to
Zmieniciec coś w vanie jak tak to co. Pozdrawiam
na pewno zbiornik na szarą wodę będziemy chcieli zmienić i firanki zastąpić ładnymi sznurkami 🙂
Witajcie , fajna opcją jest firma http://www.simglob.com .Spory wybór państwa i ceny nawet przystępne .
Przystępne ceny? Bośnia i Hercegowina – 4GB, ważność 7 dni – 280 pln.
Roaming w BiH jest mega drogi, bo nie są w UE
Wifi map jest bezpłatne ale przez 3 dni, potem prawie 100 zł na rok. Innej opcji nie ma.
musi być inna opcja bo my nie płacimy, a mamy od roku.
Fajny artykuł – jakie zalety ma używanie mobilnego routera? Nie można w zamian rozrzucać sieci z telefonu (np dual sim)? Zamierzamy w 5 osób spędzić w sumie 19 w trasie przez Słowację, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Serbię.
Może to jest opcja lepsza od lokalnych sim w każdym kraju (poza Bułgarią będziemy max 3 dni w jednym kraju) http://surfroam.com/pages/shipping-options?
Albo jakiś prepaid od razu w Polsce (np Lycamobile http://komorkomat.pl/pakiet-internetowy-roaming-ue/#op3) albo gdzieś po drodze – np Słowacja?
Witajcie
Mam kilka pytań co do internetu czy macie może już zainstalowana Voxi.
Ja właśnie dzisiaj zainstalowałem i sprawdzam jakoś i jest OK ale to robię jeszcze w UK
ponieważ jeszcze tu pracuje ( do Kwietnia) i już wkrótce ruszam na urlop a tak dokładnie zaczyna ( nareszcie) emeryturę którą już przekładam od ponad 2 lat.
Pytam się o to Voxi ( ja mam z pełna opcją 30 funtów) ponieważ w opisie jest różnie ,
jeden opis że na UE tylko 25 GB a drugi że pełen internet w zależności od zakupionej opcji .Pamiętam niedawno chyba w Grudniu mówiliście o zakupie Voxi i dlatego się pytam .Proszę o odpowiedź spokojnie mam czas do wiosny.
Pozdrawiam
Kupiliśmy VOXI, ale nie te najwyższe pakiety. mamy po 8GB bo w Portugalii mamy już inny internet z NOS, ale z tego co widze to to VOXI jest super! Ma obry zasięg, działa wszędzie, nie mieliśmy do tej pory problemów. Jeśli zamówisz z tego linka to dodatkowo otrzymasz od nich w prezencie 20 funtów na Amazon 🙂 https://referme.to/mqwDWvo
Dziękuje za odpowiedź ,od maja ruszam swoim kamperem w długą podróż kończąc zarazem 15 – letnia prace w UK – może się kiedyś spotkamy ,Portugalia też mnie bardzo interesuje.
Pozdrawiam
Z jakiego operatora korzystaliście na Hiszpanii?
Simyo
Mam kartę w ang EE z 20GB na miesiąc.Bede od 28ego lipca w Polsce.Co musze zrobić przed wyjazdem by móc korzystać z Internetu w kraju?
z tego co wiemy to nic nie musisz robić 🙂 Będzie działać
WItam , mam nieco inne pytanie. W okresie wakacyjnym dużo jeżdżę po Europie. Często korzystam z internetu w telefonie , który mam w PLAY. Ilość danych jest wystarczająca, chodzi głównie o przeglądanie stron oraz odpowiedzi na maile. Wszystko byłoby ok , gdyby nie to , że często zrywa połączenie podczas jazdy na autostradzie. Czy są na to jakieś sposoby, niestety nie mogę sobie pozwolić na to, żeby zjechać na spokojnie na stacje benzynową.
Niestety nie znamy odpowiedzi.
zapomniałem dodać, chodzi o kraje : Czechy, Niemcy, Francja, Luksemburg, Belgia
Polecam każdemu ofertę francuskiego operatora „Free”. Za 20€ oferują 150gb do wykorzystania na terenie Francji oraz 25gb w roamingu na terenie ok 70 krajów (Chiny, USA, Meksyk, Australia, Serbia, Ukraina, RPA i wiele wiele innych „egzotycznych” krajów). Rozmowy niemilitowane w EU Kanadzie, USA, Chinach i EU, natomiast SMSy są nielimitowane tylko na terenie EU…
Kochani! Czy po Brexicie Wasze angielskie karty sim nadal dają radę w UE?
Niestety tak, ale dopiero od teraz. Przez poprzednie lata używaliśmy normalnie. Kilka dni temu przyszedł SMS, że roaming się skończył 🙁
A czemu trzeba kupować karty w kolejnych państwach? Nie można mieć w laptopie karty tożsamej z kartą w telefonie i korzystać po prostu z transmisji danych. Przy dzisiejszym roamingu w UE to nic nie kosztuje. Czy się mylę?
Niestety przy dłuższych podróżach w niektórych europejskich krajach naliczane są dodatkowe opłaty przy transmisji danych. W Portugalii np. dzieje się tak po kilku miesiącach pobytu. Dlatego też polecamy korzystanie z lokalnych kart, szczególnie, gdy ktoś sporo korzysta z Internetu w telefonie 🙂
Rok temu przeniosłem wszystkie telefony do polskiego T-Mobile z uwagi na zasięg i transfer w całej UE do 17 GB. Zanim to zrobiłem, to przemieliłem multum kart sim wszystkich możliwych operatorów i podoperatorów. Za jeden telefon płacę 65 zł. W Polsce mam nielimitowany najszybszy internet. Poprzednio szarpałem się z plusem, orange i “pluyem” i ich wiecznym brakiem zasięgu w lasach i na wsiach nie tylko Polski, ale i całej Europy. Przerabiałem również karty sim hiszpańskie bardzo powszechne w DE, NL i F, które również gubiły zasięg w dziczy i na zadupiach.
41 krajów na karku, dopiero raczkuję w pokazywaniu się w internecie, głównie na insta, ale co nerwów z internetem zjadłem podczas podróżowania, to jakby ktoś za to płacił, to dziś byłbym miliarderem 😀
Także zostawiam info dla starych i nowych, może komuś się przyda. 🙂
Pozdrawiam z trasy przed siebie 😉