fbpx

Ostatnio opublikowaliśmy vloga w którym pokazujemy nasze patenty na to jak zrobić pranie w podróży. W komentarzach i wiadomościach dostaliśmy dużo pomysłów od Was na to jak jeszcze można je urządzić. Szczerze, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że opcji jest tak wiele! Pomyślałam, że zbiorę je wszystkie w jeden post, aby wiedza ta była dostepna w jednym miejscu. Mam nadzieję, że w przyszłości zaoszczędzi on innym czasu na poszukiwaniach.

 

Sposoby na pranie w kamperze:

1.Pralnie publiczne

Bardzo prosty i wygodny sposób. Zabieramy nasze pranie do pralni, gdzie będziemy je mogli także wysuszyć. Średnia cena to 7 euro za cały proces. Po więcej szczegółów zapraszam na naszego vloga, link poniżej.

2. Pranie ręczne

Oczywista sprawa, jako ułatwienie można sobie sprawić specjalną umywalkę z tarką, jaką możecie zobaczyć w kamperze u Van Trampsów, bądź samą tarkę. Można prać w misce, wiaderku, czy miednicy.

3. Worek Scrubba

To wspaniała alternatywa dla prania ręcznego, ponieważ nie mamy kontaktu z mokrymi ubraniami. W moim wypadku jest to doskonałe rozwiązanie, bo moje dłonie źle znoszą pocieranie ubrań namoczonych detergentem. Co więcej proces prania trwa 3 do 5 minut! Worek działa bardzo prosto, w środku ma specjalne wypustki, które działają jak tarka. Do worka wsypujemy pranie, zalewamy ciepłą wodą, wsypujemy proszek, zamykamy, wypuszczamy powietrze i pocieramy jeden koniec o drugi. Zresztą cały proces pokazujemy także w naszym vlogu, link znajdziecie pod postem. A jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić taki worek odsyłamy Was do sklepu Paker.

4. Elektryczna pralka do kampera

To zdecydowanie ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy często zatrzymują się na campingu, lub mają pod dostatkiem prądu. Wydaje mi się, że najbardziej przyda się osobom, które muszą prać na bieżąco, np. rodzicom maluchów. Pralka działa dokładnie tak samo jak urządzenie, które znamy z domu, według opinii z internetu nie pobiera dużo prądu, ani wody, ale to zapewne zależy już od modelu. Ponieważ na rynku jest kilka urządzeń, odsyłam Was do sklepów ze sprzętem i akcesoriami dla kamperów.

5. Pralka napędzana siłą mięśni

To kolejne, bardzo ciekawe i energooszczędne rozwiązanie. Pralka jest niewielka, przypomina tą turystyczną, ale nie wymaga zużycia prądu. Napędzana jest pedałem, który naciskamy my, użytkownicy. Pranie trwa kilka minut. Najbardziej popularnym modelem jest pralka Drumi, która niestety nie jest dostępna na polskim rynku, a jej cena z wysyłką do Europy jest zaporowa.

Jej alternatywą może być mniejsza pralka, którą napędza się kręcąc korbką. Swoim wyglądem przypomina trochę małą betoniarkę. Można ją zamówić Tutaj.

6. Sposób Tonego Halika

Klasyka gatunku. Potrzebny jest tylko wysoki pojemnik, np. wiaderko, do tego ciepła woda i proszek do prania. Do naczynia należy wrzucić wymienione składniki i oczywiście ubrania, całość zabezpieczamy, żeby wiaderko się nie ruszało, zamykamy je i zostawiamy na czas naszej podróży. Wstrząsy i ruchy naszego samochodu sprawią, że pranie będzie się prało samo. W tym wypadku im większe dziury i wertepy tym lepiej. Sposób sprawdzony przez wielu z naszych widzów, miłośników offroadu i dzikich podróży.

7. Poprosić o przysługę znajomych

My często korzystaliśmy z gościnności naszych przyjaciół, a także innych podróżników, którzy zapraszali nas do swoich domów i pozwalali skorzystać z pralki. Jeśli jesteście w miejscu w którym akurat nikogo nie znacie możecie spróbować poszukać dobrych dusz na forach podróżniczych, grupach facebookowcyh, czy na couchsurfingu.

 

Kilka ułatwień:

-Alternatywą do detergentów mogą stać się orzechy piorące. Ich łupiny zawierają naturalne składniki piorące, które nie wywołują żadnych alergii, ani nie wydzielają zapachu. Są ekologiczne i przyjazne dla naszego portfela. Dla czteroosobowej rodziny powinny wystarczyć na około rok użytkowania. Napisali nam o nich nasi widzowie, sami jeszcze nie testowaliśmy, ale przy najbliższej okazji mamy zamiar je zakupić.

-Niezależnie od sposobu jaki wybierzecie, dobrym pomysłem jest namoczenie prania. Ubrania zamoczcie w wodzie z detergentem i zostawcie tak na kilkanaście minut.

-W miarę możliwości używajcie ciepłej wody.

-Jeśli odzież jest zaplamiona, najpierw dobrze jest plamy wywabić za pomocą szarego mydła lub płynu do naczyń. Zapieramy plamy za pomocą któregoś z tych środków i pozostawiamy na 15 do 30 minut. Potem pierzemy normalnie.

-Pranie należy jak najmniej pocierać, bo ubrania szybciej się niszczą. Najlepiej jest je ugniatać.

-Pamiętajcie, aby nie suszyć swoich ubrań wewnątrz w kamperze.

 

Gadżety:

-Składane, silikonowe wiaderko, które nie zajmuje wiele miejsca, a po rozłożeniu pomieści nasze pranie. Dostępne na przykład TUTAJ.

-Rozciągliwy sznurek, z zamocowanymi spinaczami, dostępny na Amazonie.

-Klasyczna suszarka na bieliznę, z wbudowanymi spinaczami, którą można wszędzie powiesić. Na przykład TAKA.

 

 

NASZ VLOG: PRANIE W KAMPERZE

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Polub nas!