fbpx

Książki to moi bliscy przyjaciele. Cokolwiek w życiu chcę zrobić lub się nauczyć, zawsze sięgam po książkę. Tam znajduję odpowiedzi i porady, trafnie sformułowane pytania i rozwiązania. Tam szukam pocieszenia, a także rozrywki. Kiedyś byłam bardzo negatywną osobą. Popadałam w stany depresyjne, nie wierzyłam w siebie i dużo narzekałam. Kiedy przyszedł dzień zrozumienia, postanowiłam przestać obwiniać świat za to, że nie jestem szczęśliwa i podjęłam równocześnie decyzję, że chcę się rozwijać. Chcę kroczyć ku górze, być lepszą istotą, dołożyć starań by żyć w miłości do świata, innych i samej siebie. Wtedy też zaczęłam się interesować książkami dotyczącymi rozwoju osobistego, motywacyjnymi, psychologicznymi i tymi z pogranicza duchowości. Zmiany nie nadeszły w jeden dzień, moja podróż trwa już kilka lat i wciąż się uczę. Jednak dziś nie jestem już ta samą, wystraszoną, niepewną siebie dziewczyną, co kiedyś. Wiele zmian udało mi się wprowadzić właśnie dzięki książkom. To lektury uświadomiły mi pewne procesy, prawa rządzące światem, a także ludźmi. Oczywiście książka sama w sobie nic nie zmieni, ale może zmianę wyzwolić. Może stać się inspiracją, nowym pomysłem, punktem zapalnym.

Zbliżają się święta, czas prezentów i czułych gestów. Pomyślałam, że podzielę się z Wami, książkami, które są dla mnie ważne, które mi pomogły. Może, któraś z nich wyda się Wam interesująca… Albo intrygująca? Jeśli jakiś tytuł Was przyciągnie, wybierzcie się do księgarni, czy biblioteki i sprawcie sobie mały prezent pod choinkę! I jeśli możecie, proszę zostawcie w komentarzu tytuły, które dla Was są ważne, z chęcią do nich zaglądnę!

 

Sekret. Rhonda Byrne

To od tej książki, kilka lat temu, wszystko się zaczęło. Pożyczył mi ją Łukasz na moment przed tym jak zaczął się nasz związek, trochę niczym zapowiedzieć naszej wspólnej drogi. Sekret to książka mówiąca o sile pozytywnego myślenia i wizualizacji. Od razu muszę zaznaczyć, że nie do końca zgadzam się z tym, że od samego myślenia wszystkie nasze życzenia się spełnią. Dlaczego zatem o niej piszę? Wydaje mi się, że jest ona dobra na początek, by złapać bakcyla na pozytywne myślenie, by zacząć w ogóle przyglądać się swoim myślom i skupić się na prawdziwych pragnieniach. Ja przy okazji czytania tej książki zdałam sobie sprawę jak mało czasu poświęcam na marzenia, a jak dużo na zamartwianie się i rozpamiętywanie przeszłości. Ta książka zapaliła we mnie iskierkę, czułam, że mówi o czymś ważnym, czego wtedy jeszcze nie rozumiałam. Dalej nie do końca rozumiem, ale wiem na pewno, że to, co mamy wewnątrz, w naszych umysłach i sercu jest widoczne na zewnątrz.

PS: W sieci można znaleźć również film nakręcony na podstawie tej książki.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Siła medytacji. 28 dni do szczęścia. Sharon Salzberg

W pracy w Londynie często czułam jak zalewają mnie trudne emocje: irytacja, złość, znudzenie. Czułam, że potrzebuję złapać dystans do tych uczuć i postanowiłam spróbować medytacji. Ale jak się za nią zabrać? Z pomocą przyszła mi ta niewielka książeczka. To taki mini kurs medytacji i tak jak napisane jest w tytule, w ciągu miesiąca nauczy nas jej praktyki oraz różnych technik. W tym czasie powinniśmy zacząć zauważać także jej dobroczynne skutki: więcej spokoju, opanowania, radość z małych rzeczy. Do tej pory pamiętam śniadanie, które jadłam w ogrodzie mojego domu, kilka lat temu, równocześnie praktykując metodę uważności zawartą w tej książce. Naprawdę warto ją mieć w swojej biblioteczce.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Jak zyskać przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Dale Carnegie

To bardzo przyjemna książka, pełna pogody ducha i dobrej energii. Autor dzieli się bardzo prostymi sposobami jak sprawić, by ludzie nas lubili. Przy okazji możemy dowiedzieć się trochę o ludzkiej psychice i podświadomości. Książka nastraja pozytywnie oraz daje konkretne wskazówki jak kochać bliźniego swego. A dzięki temu, bliźni pokocha nas. Wiedza przyda się w każdej życiowej sytuacji- od kontaktów biznesowych, po towarzyskie.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

I ty możesz uzdrowić swoje życie. Luise Hay

Ciekawa pozycja dotycząca uzdrawiania ciała za pomocą umysłu. Wiem, że wielu może się wydawać taka teoria szaloną… a jednak nauka od lat obserwuje zjawiska, które potwierdzają, że nasze myśli mają olbrzymi wpływ na ciało. Jak choćby efekt placebo, czy choroby psychosomatyczne. Ja sama w moim życiu zauważyłam, że kiedy jestem zestresowana jestem o wiele bardziej podatna na przeziębienia! Autorka opisuje historię swojego życia i choroby nowotworowej oraz tego jak je zmieniła, zmieniając swoje myśli.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Przebudzenie. Anthony de Mello

Ta książeczka to zbiór rekolekcji i nauczań jezuity, który wychował się i pracował w Indiach. Łączy w sobie nauki wschodu, mistycyzmu i chrześcijaństwa. Dla mnie jest to wyjątkowa pozycja po której fragmenty sięgam prawie każdego dnia, by pamiętać o najważniejszym. By naprawdę być. Książka obnaża mechanizm zachowań ludzkich, który działa niczym automat, zaprogramowany przez społeczeństwo i kulturę. Pokazuje jak łatwo sterować naszymi emocjami, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od opinii na nasz temat oraz aprobaty innych ludzi. Podaje także jedno proste rozwiązanie, jak być szczęśliwym. Rozwiązanie brzmi prosto, jednak wprowadzić je w życie nie jest wcale łatwo. Jak wszystko, wymaga praktyki.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Jak współpracować z łaską. M. i M. Gajdowie.

Tę książkę słuchałam w formie audiobooka, który czytali autorzy, co sprawiło, że czułam się jakbym siedziała z nimi w pokoju, zadawała nurtujące mnie pytania i dostawała na nie wyczerpujące odpowiedzi. Porusza takie tematy jak wpływ dzieciństwa na nasze życie, nasze nieuświadomione uwarunkowania, temperament. To, co ją wyróżnia na tle innych pozycji psychologicznych, to podejście jej autorów do istoty człowieka. Na równi z psyche kładą aspekt duchowy, który pomijany jest przez tak wielu. Autorzy są dyplomowanymi psychologami i praktykującymi katolikami, którzy posiadają bardzo dużą wiedzę z zakresu wiary (jak i oczywiście psychologii, oboje pracują jako terapeuci). Tłumaczą ludzkie zachowanie przez pryzmat Biblii i nauczania Kościoła, ale pozbawieni są moralizatorstwa. Dzięki temu książka stanowi niezwykle wartościową pozycję na drodze do samopoznania i zrozumienia. Odpowiada również na tytułowe pytanie jak współpracować z łaską, czyli jak wykorzystywać swoje predyspozycje i talenty, a jak pracować ze słabościami. Gorąco polecam każdemu, nawet osobom niewierzącym!

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Droga Artysty. Julia Cameron

O tej książce wspominałam już wielokrotnie, bo stała się kamieniem milowym w moim życiu. Jej przeczytanie oraz wykonywanie ćwiczeń w niej zawartych pomaga nawiązać kontakt ze swoją kreatywnością i wewnętrznym dzieckiem. Książka ma formę kursu, który trwa 12 tygodni, na początku każdego z nich czytamy jeden rozdział, a potem dostajemy zadania w których badamy naszą przeszłość, poznajemy blokady, skupiamy się na naszych pragnieniach, czy po prostu sobie dogadzamy! Dzięki książce dostajemy narzędzia, aby lepiej siebie poznać, zacząć rozwijać nasze pasje, lub powrócić do nich, jeśli o nich zapomnieliśmy. Nawet jeśli nie masz artystycznych zapędów książka ta będzie dla Ciebie wartościowa, nauczy Cię jak zadbać o siebie samą/ego, jak poczuć się ze sobą lepiej. Ten kurs ma naprawdę wielką moc, by uczynić nas szczęśliwymi i spełnionymi jednostkami.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Potęga teraźniejszości. Eckhart Tolle

Jest to jedna z najważniejszych książek jaką przeczytałam. Lubię wracać do jej fragmentów, by przypomnieć sobie jak ważne jest, by być tu i teraz. Jest ona dla mnie kwintesencją tego, co nazywamy mindfulness. Jednocześnie muszę napisać, że nie jest to książka dla tych, którzy są u początku duchowego rozwoju, czy samopoznania. Kiedy ją czytałam miałam za sobą już kilkumiesięczną przygodę z medytacją, co pozwoliło mi zrozumieć płaszczyzny po których porusza się autor. Wprowadza on pewien termin, który wydaje mi się, bez wcześniejszej praktyki samoobserwacji i znajomości tematu może zostać niezrozumiany. Jeśli masz już za sobą kilka lektur duchowych i nie jest Ci obcy termin przebudzenie – gorąco polecam.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Ścieżka miłości. Don Miguel Ruiz

Kolejna bardzo ważna książka w moim życiu, która uświadomiła mi, ze żyjemy niczym maszyny. Że świat w którym istniejemy, nasza rzeczywistość i kultura to w gruncie rzeczy iluzja, umowna gra w którą wierzymy. Książka jest trochę z pogranicza szamanizmu, new age, ale odnosi się także i do Biblii. Jeśli jesteś człowiekiem sztywno osadzonym w wierze katolickiej, możesz ją odpuścić, jeśli jednak Twoja wiara jest mocna, a Ty sam otwarty na różne koncepcje- polecam. W gruncie rzeczy ta historia dotyka moim zdaniem rdzenia, najważniejszej kwestii, czyli miłości.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Potęga pewności siebie. Brian Tracy

Jest to książka, którą obecnie czytam, ale na tle wielu podobnych odnoszę wrażenie, że jest dużym narzędziem mogącym katalizować pozytywne zmiany w życiu. Już po przeczytaniu i zrobieniu zadań z pierwszych rozdziałów widzę ich korzystny wpływ na moje myśli i nastawienie. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju poradnik jak odnieść sukces, ale wyróżnia się spośród innych lektur konkretami jak opisy, zadania i pytania. Dzięki książce uświadomiłam sobie jakie są moje wartości, czym chciałabym się w przyszłości zajmować, nabieram wiary w siebie i w moje możliwości. Nie jest to czcze powtarzanie w kółko, że możesz coś osiągnąć, jeśli zechcesz, tylko konkretne wskazówki i podpowiedzi jak to zrobić, plus olbrzymia dawka motywacji. To właśnie dzięki podjętym i ukierunkowanym działaniom zyskujemy pewność siebie.

Zobacz gdzie kupisz książkę najtaniej klikając tutaj.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Polub nas!