Każdy kto marzy o dłuższych podróżach kamperem musi znaleźć sposób na zarabianie w trakcie podróży. Oczywiście pomijając osoby, które już pracują w systemie zdalnym, lub jako freelancerzy. Temat ten poruszaliśmy w ostatnim vlogu, opisujemy go również w książce „Poradnik podróży samochodowych i van life’u”, jednak myślę, że warto, by pojawił się również i tutaj. Mam nadzieje, że stanie się źródłem inspiracji i pomysłów, na to jak zarabiać w trakcie podróży vanem.
Oszczędności
Gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z van life’m, cztery lata temu, sami stanęliśmy przed podobnym dylematem. Dlatego postanowiliśmy zacząć mocno oszczędzać i w ciągu pół roku dzięki przeprowadzce na mniejszy metraż, zaciskaniu pasa i sprzedaży sporej części naszego dobytku udało nam się uzbierać kwotę, która miała nam wystarczyć na rok życia w podróży. Pieniądze zaczęły się kończyć mniej więcej po 8 miesiącach, jednak w tym czasie nasza działalność internetowa zaczęła przynosić pewne dochody, które umożliwiły nam kontynuowanie podróży.
Moim zdaniem to właśnie oszczędności na koncie są niezbędnym elementem dłuższych wojaży. Pozwalają na spokój głowy, a spokojna głowa może skupić się na doświadczaniu podróży, a także poszukiwaniu możliwości zarobkowych. Jaka kwota będzie odpowiednia? Dla każdego może być ona inna, w naszym wypadku wyliczyliśmy, że miesięcznie wydajemy mniej więcej 1000 euro na życie i podróżowanie, na naszą dwójkę. Można taniej i można drożej, dodatkowo na przestrzeni czasu wartość pieniądza też się zmienia, więc kwoty o których wspominam są orientacyjne.
Oprócz oszczędności, które przeznaczaliśmy na życie w podróży mieliśmy też odłożoną nietykalną kwotę tysiąc euro przeznaczoną na czarną godzinę. Polecam Wam wydzielić sobie taką sumę, na wszelki wypadek. Ponownie – głowa jest spokojniejsza, ponieważ jeśli coś się stanie, będziecie mieli środki, by sobie poradzić w nieprzewidzianych sytuacjach.
Tyle tytułem wstępu, a teraz przechodzimy do rzeczy, czyli pomysły na zarabianie w podróży. W dzisiejszym wpisie skupię się na pracy fizycznej, nie wymagającej laptopa, ani dostępu do internetu.
- Organizator wyjazdów
Jeśli znasz dobrze jakiś region możesz organizować po nim wycieczki. Mogą to być typowe wypady wakacyjne albo zwiedzanie. Fajnym pomysłem jest zorganizowanie van life’owego doświadczenia dla innych – jest to sposób na życie Sylwii z Ad.Vantours, która posiada 2 kampery i zaprasza do nich dziewczyny pragnące doświadczyć życia w drodze. Możesz też poszukać jakiegoś miejsca stacjonarnego i zorganizować wyjazd wraz ze wszystkimi atrakcjami – świetnie w takiej formie odnalazła się Magda, znana jako The Travelling Onion, która organizuje Wyjazdy z Cebulą.
- Praca w restauracji/barze w trakcie wysokiego sezonu
W wielu ośrodkach turystycznych część restauracji i barów otwiera się dopiero w trakcie okresu wakacyjnego, dlatego poszukują pracowników na kilka miesięcy. Jeśli znasz lokalny język możesz zatrudnić się bezpośrednio do pracy w obsłudze klienta, jeśli nie – możesz zostać pomocą kuchenną lub pracować na zmywaku. Jedną z osób, która właśnie w ten sposób zarabiała na swoje podróże jest Dodo Knitter, ostatnio w polskim schronisku w Bieszczadach pracuje Ewa, czyli Mewa w Locie.
- Instruktor sportowy
Możesz wykorzystać swoją pasję sportową i zostać instruktorem, ucząc osoby, lub grupy początkujących adeptów, albo organizując obozy sportowe. Jednym z naszych znajomych, który mieszka w vanie i zarabia w ten sposób jest Screwedge.
W naszej podróży spotkaliśmy kilka dziewczyn, które były joginkami, min. Monikę Maciejewską, czy Martkę Karczewską, której trasa była wytyczona właśnie przez miejsca, gdzie organizowała warsztaty jogi.
- Nauczyciel
Możesz uczyć przede wszystkim języka, swojego rodzimego, lub innego, który znasz. Bardzo popularne jest np. nauczanie angielskiego przez podróżników w Turcji albo w Chinach, czy Wietnamie. Jednak jeśli masz odpowiednie kompetencje możesz tez uczyć przedmiotów szkolnych w miejscach, które odwiedzasz, choć muszę przyznać, że ta opcja sprawdzi się najlepiej w wypadku osób, które zostają w jednym miejscu na dłużej.
- Praca na farmie, podczas zbiorów
Takiej pracy można poszukać w Internecie za pomocą ogłoszeń lub dedykowanych stron internetowych, np.:
www.wwoof.net,
www.workaway.com.
Drugą opcją jest zorientowanie się, kiedy trwają zbiory w danym regionie i pojechanie tam wcześniej, by osobiście zapytać o pracę. Nasi przyjaciele, znani jako Nienamiejscu 2 lata temu pracowali przy zbiorach sałaty we Francji. Drugim przykładem jest znowu Dodo Knitter, która co roku pracuje przy zbiorach winogron.
- Praca na kempingu
Jest to bardzo popularna praca sezonowa w Ameryce, ale również w Europie można znaleźć kempingi, gdzie w okresowo zatrudniani są pracownicy. W Polsce na jednym z popularnych kempingów znajdującym się na Helu pracowali nasi znajomi Kasia i Paweł, czyli Vanstyle.pl
Strony, gdzie można poszukać pracy na kempingu:
www.workampingjobs.com – USA
www.koa.com/work-kampers- USA
www.worldpackers.com – cały świat
- Praca na festiwalu
Festiwale to również idealne miejsce, gdzie można zarobić, a przy okazji jeszcze skorzystać i wziąć udział w koncertach. Wkręcenie się nie zawsze jest proste, ale jak najbardziej możliwe, ogłoszeń można szukać w internecie, albo bezpośrednio u organizatorów, czy firm eventowych wspierających dany festiwal.
- Masażysta/ka
Możesz urządzić wewnątrz vana małe studio masażu, masować na wolnym powietrzu, albo poszukać zleceń np. w hotelach, na kempingach, itd.
- Tatuator
Po drodze spotkaliśmy kilku tatuatorów, którzy podróżowali i wykonywali tatuaże poznanym osobom, jedną z taki osób jest Radekg.tattoos, który co prawda nie mieszka w kamperze, ale od kilku lat miesiące zimowe spędza w Algarve tatuując prywatnie, lub w lokalnych studiach. No właśnie, twoja podróż może być też wyznaczona miejscami, gdzie gościnnie mogłbyś tatuować w studiach w różnych mistach na tzw. guestspocie.
- Sprzedawca
Możesz sprzedawać swoje wyroby, np. biżuterię czy ubrania, na różnych targach bądź festiwalach itp. Nie raz spotykamy również małe stoiska ustawione przy vanie właściciela/właścicielki, na miejscówkach gdzie zatrzymuje się więcej kampervanów, np. przy dużych parkingach przy plażach. Jedną z osób, która właśnie w ten sposób zarabia jest Madzia Bohohoho.
- Uliczny artysta
Jeśli muzykujesz, umiesz żonglować, parasz się kuglarstwem, teatrem ulicznym to właśnie występy na ulicy mogą stać się Twoim źródłem zarobku. Osobą, która w ten sposób zarabia na życie jest min. muzyk Jacek Wolny.
- Praca sezonowa oraz wolontariat
Są to różne zajęcia na farmach, w ekowioskach, komunach, gdzie potrzebne są ręce do pracy. Nie zawsze są to płatne zajęcia, ale za to otrzymasz miejsce do zatrzymania się i jedzenie. Często jest to okazja, by poznać nowych ludzi, a także nauczyć się nowych umiejętności.
Różnego rodzaju prace znajdziesz na stronach:
www.oneworld365.org
www.seasonworkers.com
www.workaway.info
- Wystąpienia podróżnicze
Jeśli masz do opowiedzenia ciekawe historie możesz występować w kawiarniach podróżniczych, organizacjach turystycznych, na uczelniach, w szkołach itd.
- Wymiana twoich zdolności
Coraz popularniejsze staje się wymiana umiejętności: jeśli potrafisz robić filmy promocyjne, nagrania, zdjęcia, jesteś instruktorem jakiegoś sportu, możesz nawiązać kontakt z miejscami, które oferują wypoczynek i atrakcje dla turystów, np. na farmach, podczas retreatów itp. Ty dasz im swoje usługi, a oni w zamian pozwolą ci się zatrzymać u nich i korzystać z ich atrakcji.
- Oferowanie swoich usług lokalnej społeczności albo van lifersom
Np. jeśli jesteś mechanikiem, możesz zaoferować innym podróżnikom w samochodach zrobienie serwisu, przeglądu. Albo jeśli jesteś fryzjerem, możesz zaproponować podcięcie włosów – widzieliśmy takie fryzjerskie stoisko na pchlim targu w Portugalii.
- Pisarz, dziennikarz
W trakcie podróży masz mnóstwo czasu, a także odwiedzasz ciekawe miejsca. Możesz wykorzystać to i zacząć pisać o swoich doświadczeniach, bądź o miejscach i ludziach, których spotykasz.
- Prowadzenie sezonowego biznesu.
Jest to ciekawa opcja, którą podpatrzyliśmy u naszych znajomych Darka i Dorotki, czyli Wężymord w drodze. Od maja do października pracują nad polskim morzem prowadząc budkę z zapiekankami, w pozostałych miesiącach podróżują swoim kamperem po Europie. Sezonowo można prowadzić sprzedaż wyrobów, pamiątek, jedzenia, dmuchańce i wiele wiele innych!
Temat zarabiania przewijał się już w naszych publikacjach, ale mając za sobą cztery lata życia w kamperze w końcu mogę podać Wam przykłady konkretnych osób, które pogodziły nomadyczne życie i zarabianie. Wszystkie wymienione w artykule osoby znajdziecie na Instagramie. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach jakie są Wasze sposoby, lub pomysły na to “skąd brać pieniążki na podróże”.
Kochani, mam pytanie. A jak widzicie nauczanie języka przez Skype’a w vanie? Uczę hiszpańskiego zdalnie właśnie i marzy mi się zamieszkanie/pomieszkanie w vanie z moim partnerem. Jednak nie wiem jak to realnie wygląda z internetem. Co innego jest powiedzmy wrzucanie do sieci jakichś treści, a co innego prowadzenie zajęć kilka godzin dziennie przez Skype’a. Jaki internet powinnam mieć? Czy to jest do ogarnięcia? Koszty nieziemskie czy ziemskie?:-)))
Będę wdzięczna za Waszą opinię i jakieś sugestie.
Pozdrawiam serdecznie i pięknego Nowego Roku w Portugalii i w innych miejscach!!! <3
Hej Aniu 🙂
Jak najbardziej jest to do zrobienia! Internet w zależności od kraju kosztuje mniej więcej 30 euro i bez problemu można na nim pracować zdalnie bez ograniczeń. A jeśli chciałabyś porozmawiać z kimś, kto pracuje w ten sposób, polecam kontakt z Moniką z Raczej Trampki – ona też uczy hiszpańskiego z vana 🙂
Życzę Ci spełnienia tego marzenia w nowym roku!