fbpx

Uważność – słowo, które od kilku lat robi zawrotną karierę. Mimo, że słyszeli je chyba wszyscy, próżno szukać go w słownikach języka polskiego, bo jest pojęciem nowym. Pojawiło się jako tłumaczenie angielskiego terminu “mindfulness”.

Co to jest uważność?

Najprościej mówiąc oznacza wykonywanie jakiejś czynności, lub po prostu bycie, z pełną tego świadomością. Termin używany jest w kontekście psychologii i filozofii życia, przywędrował do nas ze wchodu, gdzie praktykowanie uważności związane jest z dążeniem do szczęścia. Mimo, że brzmi to wszystko orientalnie, szczególnie dla osób, które do tej pory nie interesowały się tematami związanymi z ludzką psychiką, czy duchowością głęboko wierzę, że warto pochylić się nad uważnością – poznać ją i praktykować…

Dlaczego uważność jest potrzebna?

Żyjemy w czasach olbrzymiego pędu i przesytu – zewsząd bombardują nas informacje, reklamy, powiadomienia, a wszystko dzieje się „na już”. Sama doświadczałam tego przez wiele lat mojego życia, najmocniej w Londynie. Żyłam pod olbrzymią presją, którą wywierała na mnie praca, społeczeństwo, a także ja sama – chcąc się dopasować i sprostać temu, co narzuca kultura. W naszej codzienności mamy tak dużo do zrobienia i przemyślenia, że nasz umysł coraz częściej przełącza się na autopilota, a do tego stara się zaplanować co, jak i kiedy. By poczuć się bezpiecznie chcemy mieć wszystko pod kontrolą. Kiedy tylko mamy taką możliwość wykonujemy kilka czynności na raz. A gdy już w końcu mamy chwilę wolnego zwracamy się ku łatwym rozrywkom – telefonowi, komputerowi i telewizorowi. W tym wszystkim coraz częściej mamy poczucie, że życie przecieka nam między palcami. Jak to możliwe?

Właśnie dlatego, że robimy tak dużo, tak szybko i pozwalamy, by zalewały nas zewsząd najróżniejsze komunikaty. Nasze umysły są rozstrojone, przebodźcowane i pełne niepokoju. Rzadko kiedy umiemy skupić się na chwili obecnej, na tym, by świadomie wykonywać jakąś czynność, albo po prostu być! Zresztą wykonaj prosty test. Czy potrafisz usiąść spokojnie i trwać przez 5 minut nic nie robiąc?

Oto dlaczego potrzebujemy uważności. By doświadczać życia w chwili obecnej, by wykonywać nasze zadania z uwagą, dzięki czemu będziemy mogli z nich w pełni czerpać i wykonać je na sto procent. To właśnie uważność sprawia, że możemy na 5 minut usiąść i nic nie robić, bez poczucia dyskomfortu. Dlatego też często nazywana jest uważną obecnością. Praktykowanie uważności sprawi, że będziemy więcej zauważać – tego, co dzieje się wokół nas, ale także i w naszym wnętrzu. Zaczniemy dostrzegać nasze emocje, uczucia, pragnienia. Myślę, że to wszystko z czasem sprawia, że żyje się nam lepiej, pełniej i szczęśliwiej.

Sama praktykuję uważność od kilku lat, na wiele sposobów. Pomaga mi to w lepszym zrozumieniu siebie i świata, a także w poszukiwaniu tego, czym dla mnie jest szczęście – życiu w wolności i pokoju, spełnianiu marzeń, realizowaniu siebie i nawiązywaniu więzi z innymi ludźmi. Myślę, że to między innymi dzięki doświadczaniu uważności zaczęliśmy naszą przygodę z van lifem. I jak z czasem się okazało van life pozwolił mi pogłębiać uważność.

Uważność, co ma wspólnego z podróżą?

Podróż to wyjątkowy czas w życiu. Odrywamy się od codziennej rutyny, robimy coś nowego, przez co nasz umysł jest w pełni skupiony na tym wydarzeniu. Z uwagą śledzimy nieznane krajobrazy, ludzi i wykonujemy czynności, które składają się na doświadczenie podróży. Widać to od samego początku: przygotowania i pakowanie są niezwykle absorbujące w skupieniu dobieramy ubrania, kilkakrotnie sprawdzamy, czy mamy wszystkie dokumenty i potrzebne rezerwacje.

Jadąc naszym vanem, pokonując kolejne kilometry nieznanych dróg, a także eksplorując nowe miejsca często w głowie pojawia mi się jedna myśl – czuję, że żyje! To doświadczenie jest dojmujące i nic poza nim się nie liczy. To właśnie jest uważność. Nasza uwaga skupiona na obecnej chwili, na tym, co przeżywamy. Nie liczy się to, co zostawiliśmy za sobą- praca, dom, ani nie myślimy o tym, co będzie. Jesteśmy tu i teraz. Dlatego podróż zapamiętujemy tak żywo i realistycznie. Dlatego tak bardzo je kochamy.

Jak zacząć praktykować uważność?

Myślę, że podróż to idealny czas, by zacząć swoją przygodę z uważnością i by ją wzmacniać. Potem będziemy mogli przenieść to doświadczenie do swojej codzienności i sprawić, by życie i to, co nam się przytrafia należało do nas w pełni. To nie musi być daleka podróż! To może być nawet spacer w najbliższej okolicy, tam, gdzie jeszcze nas nie było. Ważne, by było to miejsce nowe – wtedy będzie po prostu łatwiej, bo nasz umysł automatycznie będzie działał z większą uwagą.

Pierwszym krokiem jest świadomość tego, że odkrywamy. Obserwowanie otoczenia i zauważanie tego, co nas otacza. Drugim krokiem jest zauważenie jakie emocje i uczucia pojawiają się w nas. Ważne jest, by zauważać także swoje myśli – szczególnie oceny, które wydaje nasz umysł. Z czasem będziemy mogli im się przyjrzeć i zastanowić się skąd się wzięły, a może nawet całkiem się ich pozbyć, by po prostu trwać w doświadczeniu i naszej akceptacji na świat, takim, jakim jest. Jednak na razie wystarczy po prostu zauważanie tego, że to, co właśnie robimy i gdzie jesteśmy budzi w nas jakieś emocje i myśli.

Warto też włączyć w to doświadczenie wszystkie zmysły: zatrzymać się na dłużej przy ulicznym muzyku, lub drzewie, gdzie śpiewają ptaki. Wejść do lokalnej kawiarni i posmakować jedzenia, które serwuje. Spacerując dotykać murów budynków, płotów, krzewów. Wciągnąć powietrze i poczuć wszystkie zapachy, które do nas dochodzą.

Taka podróż nie musi trwać długo. To może być nawet krótki spacer. Spróbuj. Przekonaj się, co ma do zaoferowania Ci świat i życie. Wiem, że brzmi to górnolotnie, ale wokół nas mamy tak wiele skarbów i piękna, jednak nie zauważamy ich, bo się do nich przyzwyczailiśmy. A one tam są, czekają, by je odkryć. Uważność w tym pomaga. To trochę tak jakby znów przenieść się do czasów dzieciństwa. Gdy cieszyło i ekscytowało nas tak wiele fragmentów otaczającej rzeczywistości.

W następnych wpisach postaram się przybliżyć Ci kolejne sposoby na praktykowanie uważności. Przy okazji mam do Ciebie prośbę – jeżeli uznasz, że ten artykuł jest ciekawy i mógłby zainteresować Twoich znajomych to prosimy o jego udostępnienie na Facebooku lub innych social mediach. Pomoże nam to dotrzeć do osób, które chciałyby wyciągnąć jak najwięcej z podróży i zwiedzać świat świadomie. 

I na koniec mam dla Ciebie zaproszenie. Tym razem chcemy zaprosić Cię na LIVE na YouTube, który odbędzie się zaraz po świętach Wielkanocnych w dniu 9 kwietnia. Będziemy na nim opowiadać o naszej nowej publikacji tj. Księdze Podróży, która swoją premierę będzie miała właśnie na tym LIVE. Kliknij tutaj i dodaj swój adres email do listy osób oczekujących na spotkanie. Wyślemy Ci przypomnienie wraz z linkiem do transmisji, na której przewidujemy kilka niespodzianek dla osób zapisanych na listę.

Dziękuję Ci za Twój czas! Jeśli możesz – zostaw komentarz i napisz jakie są Twoje doświadczenia z ważnością.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Polub nas!